Resultat 2022

 

 

220905  Spårprov, Floda, Dalslands Dreverklubb

Domare: Stig Lövgren

"Challe": Godkänt Anlagsspår

              

 

 

220903  Mellerud, Bohuslän Dals Taxklubb

Domare: Ewa Nielsen

Fg L Valle, "Walter": 1:a Hp Bästa valp,  2:a BEST IN SHOW PUPPY!!   Stort grattis Lotta!!

 

"Challe": Exc 1:a Unghkk CK, 1:a Bh BIR       1:a  BEST IN SHOW!!!!

Ninni: Exc 1:a Champkk CK, 1:a Bt  BIM

Maggie: Exc 2:a Champkk CK, 2 Bt

 

 

 

 

220828  Ljungskile, Skk, Västra KK, Nat DS

Domare: Mats Jonsson

"Challe": Exc 1:a Junkk CK, 1 Bh BIR       Bästa Junior

Shortlisted i BIS Junior, men       3:a BÄST I GRUPPEN 4/6 !!!

       

 

 

220821  Vårgårda, Västsvenska Taxklubben

Domare: Kjell Lindström

Fg L Ture: Exc 1:a CK, 1 Bh, BIR och BEST IN SHOW 4!! Stort grattis Saga och Mia!!

"Challe": Exc 1:a Junkk CK, 2 Bh

 Maggie: Exc 1:a Ck, 1 Bt BIM

"Jocke": Exc 1:a Champkk CK, 1 Bh BIR   Opl i BISet

 

"Luddes" dotter Ymnias Rullgardina "Majken": Exc CK 2 Bt     Grattis Maria

 

 

220814  Gubbängsfältet, Östsvenska Taxklubben

Domare: Monika Stafberg Vikner

Luddes son, Ymnias Lilla Gubben: Exc 1:a CK, 1:a Bh CERT, BIM

        

 

 

220813                 Norge

Domare: Markku Moilanien

Jockes fina dotter Spette's Eivor har varit på utställning och fått HP

Grattis Åsne Nyland

 

          

 

 

220807  Hedesunda, Gävleborgs Taxklubb

Domare: Cindy Pettersson

Fg L Valle "Walter": 1 Hp, Bästa valp,  BIS 2:a valp!!Stort grattis Lotta!!

 

 

220709 Tvååker, SKK INT DS

Domare: Paula Sunebring

"Challe": Exc 1:a Ukk CK, 1 Bh, CACIB,  BIR

Maggie: Vg

Luddes dotter, Ymnias Rullgardina: Vg

 

 

220708 Tvååker, Skk  Nat DS

Domare: Bo paulsson

"Challe": Exc 1:a Ukk CK, 1 Bh, BIR

 

 

220702  Borås, Skk, Nord DS

Domare: Anna Friberg - ras, Dan Ericsson - BIS Junior

"Challe": Exc 1:a jkk Ck, 2 Bh, Nordic res Cert, Bästa Junior,

     BIS 3 Junior!!!  Ca 70 junior deltog!

 

Nubbe: Exc 1:a Chkk CK, 3 Bh

Ninni: Exc 1:a Chkk CK, 4 Bt

Maggie: Exc 2:a Chkk CK, 5 Bt

 

 

220618  Sandefjord, Norsk KK, Nord DS

Domare: Elisabeth Rhodin

"Jocke": Exc 1:a kk Ck, 2 Bh, res Nordic Cert

"Challe": Exc 1:a kk Ck, 3 Bh, NORSK JUNIOR VINNARE- 22

"Ninni": Exc 1:a kk Ck, 2 Bt, res Nordic Cert

 

 

220617  Sandefjord,  Norsk KK, INT DS

Domare: Bertil Lundgren

"Jocke": Exc 1:a kk Ck, 2 Bh, CACIB

"Challe": Exc 1:a kk Ck, 2 Bh, CERT

"Ninni": Exc 1:a kk Ck, 1 Bt, CERT, CACIB, BIM     NORSK CHAMPION!!

 

         

 

 

220612 Vänersborg Norra Älvsborgs KK,  INT DS

Domare: John Sigve Berg - ras, grupp Bo Wallin

"Challe": Exc 1:a kk Ck, 1 Bh, BIR, Bästa Junior i rasen! Opl i både i B. Junior och BIG

"Jocke": Exc 1:a kk Ck, 1 Bh, CACIB, BIM

 

 

220607  Spårprov, Anthen, Dalslands Dreverkl

Domare: Ninni Gren

Fg L Qrabat "Walter": Godkänt anlagspår

 

 

220605  Spårprov Västsvenska Tk

Domare: Inger Toompea

Qonrad (Henry): 1:a Öppetspår    SVENSK VILTSPÅRS CHAMPION!!!!

Stort grattis till Jenny och Steve!

 

 

220530  Spårprov, Floda, Dalsslands Dreverklubb

Domare: Stig Lövgren

Fg L Qvintus "Otto": Godkänt anlagsspår

 

220528 Mjölby Östsvenska Tk

Domare: Susanna Johansson

Odessa (Disa) Vg 2:a

Sussi (Maja) Vg 1:a 

 

 

220526 Sätila Västsvenska Tk

Domare: Lisa Molin

Qluring "Jocke": Exc 1:a kk Ck, 1 Bh, BIR, OPl BIS

Qonrad "Henry": Exc 1:a kk Ck 2:a Bh

Challenger "Challe": Exc 1:a kk Ck, 1 Bh, BIR, Bästa Junior!!  BEST IN SHOW

Ture "Sture": Exc 2:a kk

 

Nära släktingar

Nubbes son T. Martin Ljung"Hugo": Exc 1:a kk Ck, 3:a Bh CERT

Luddes dotter Ymnias Rullgardina "Majken": Exc 1:a Ck 1:a Bt BIM

                     

 

 

 

220508 Spårprov Västsvenska Tk

Domare: Ninni Gren

Qonrad (Henry): 3:a Öppetspår

T. Martin Ljung(Hugo): Godkänt anagspår

 

 

220508 Spårprov Östsvenska Tk

Domare: Annika Lundin

Odessa (Disa): Godkänt anlagspår

Sussi (Maja): Godkänt anlagspår

Stort grattis till ägarna: Susanne och Stefan, samt Therese och Rickard

 

 

220507 Ulriksdal Östsvenska Tk

Domare: Gunilla Skallman

Odessa (Disa): Exc 

Sussi (Maja): Exc 1 kk Ck, 4 Bt

  

 

 

220506 Spårprov Fotskäl Västsvenska Tk, Ordinarie

Domare: Jan -Inge Glenberg

Qluring (Jocke): 3:a Öppetspår

Y. Victoria Secrets: 0:a Öppetspår, Bröt spåret pga hunden inte visade något intresse för spåret idag!

 

 

220501 Spårprov Örby Västsvenska Tk

Domare: Lennart Eriksson

Qonrad (Henry): 1:a  Öppet spår

Sixten: 1:a Öppet spår 

Stort grattis till ägarna: Jenny och Steve, samt Anette och Ola

 

 

220430 Backamo Västra KK   INT DS

Domare Ras: Susanna Johansson, Grupp: Per Kristian Andersen, BIS junior: Svante Frisk

Jocke: Exc 1:a kk CK, 1 Bh, CACIB, BIM

Challe: Exc 1:a kk Ck, 1 Bh, BIR, Bästa Junior  3:a BÄST I GRUPPEN!!

Shortlisted BIS Junior!!

Ninni: Exc 2:a kk Ck, 2:a Bt R-Cacib

Loppan: Exc 3:a kk

Qonrad (Henry): Vg

T. Martin Ljung(Hugo): Exc 1:a kk Ck, 3:a Bh 

J. Midnight Moonlight(Smörblomma) Ex 2:a kk Ck, 2 Bt, R-Cacib Cert

 

 

220424  Uddevalla  BohuslänDals Tk

Domare: Per Lundström

Challe: Exc 1:a kk Ck, 1:a Bh, BIR BEST IN SHOW 3

Qluring (Jocke): Exc 1:a kk Ck, 1:a Bh, BIR Opl BIS

Qonrad (Henry): Exc 1:a kk Ck, 3:a Bh  SVENSK UTSTÄLLNINGSCHAMPION!! Grattis Jenny!

Ture (Sture): Exc 2:a kk

Qvintus (Otto): Vg

Qrabat (Walter): Vg

 

Extra hundar

Tamarettos Martin Ljung (Hugo) (son till vår Nubbe): Exc 2:a kk Ck 2:a Bh

Ygeia Victoria's Secret: Exc 1:a kk Ck, 1 Bt, BIM  Svensk Utställningschampion!!

Jakira Midnight Moonlight: Exc 2:a kk Ck, 3 Bt

Sweetax Syster Svea: Exc 1:a kk Ck, 1:a Bt, BIR

 

 

 

 

220416  Malmö  Sydskånska KK  INT DS

Domare: Bertil Lundgren

Qluring (Jocke): Exc 1:a kk Ck, 1:a Bh CACIB, BIM   Svensk Utställningschampion!!

Mdl Mister Choco: Exc 1:a kk Ck, 2:a Bh R-Cacib

Ninni: Exc 1:a kk Ck, 1:a Bt CACIB, BIM

 

220410  Spårprov Sätila  Västsvenska Tk 

Domare: Sven-Erik Ferm

Qonrad (Henry): 1:a Öppetspår

 

220409  Tvååker  Hallands Tk 

Domare: Jens Myrman, BIS- Anna Friberg

Challenger: Exc 1:a kk Ck, 1:a Bh, BIR  BEST IN SHOW 3